Evde Uygulayabileceğiniz Doğal Saç Bakım Teknikleri

Evde Uygulayabileceğiniz Doğal Saç Bakım Teknikleri

Mevsim geçişlerinde vücudumuz hızlı değişen koşullara uyum sağlamaya çalışırken bir hayli yorulmaktadır. Bu yorgunluğu üzerimizden atmak için bazı takviyeler kullanmamız gerekebilir. Beslenme ve gıda takviyelerinin yanında çeşitli bakımlara da ihtiyaç duyulabilir. Özellikle saçlarımız yazın ardından gelen soğuk hava dalgasıyla daha kırılgan ve güçsüz bir hale gelmektedir. Saçların kendine gelebilmesi, daha canlı ve parlak görünmesi için mutlaka bakım yapılması gerekir. Kuaför salonlarında yapılan bakımlar pahalı olduğu kadar risklidir. Saçın yapısı iyi analiz edilmediği taktirde kullanılan ağır kimyasallar yıpranmalara ve kırılmalara sebep olabilir. Böyle bir riske girmek istemeyenler için evde hızlı ve kolay bir şekilde uygulanabilecek çeşitli doğal bakım teknikleri vardır.

Yumurta ve Isırgan Otuyla Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Kısa sürede, az sayıda malzemeyle saçlarına bakım yapmak isteyenler için yumurta bulunmaz bir nimettir. Doğal yapısı ve bol proteinli içeriği sayesinde saça herhangi bir zarar vermez. Bunun yanında besleyici ve onarıcı özelliği vardır. Yumurtayla bakım yapmak isteyen kişiler yumurta sayısına saçlarının uzunluğuna bakarak karar vermelidir. Saçı kısa olanlar 1 yumurta, orta uzunlukta olanlar 2 yumurta ve uzun saçlı olanlar 3 yumurta kullanabilir. Uygulama yapabilmek için ilk olarak saçların ıslatılması gerekmektedir. Bir kapta çırpılarak hazırlanmış yumurtalar, küçük bir fırça yardımıyla saçların diplerinden uçlarına uygulanmalıdır. Uygulamanın ardından gelecek yarım saatlik bekleme sürecinde ısırgan çayı demlenmelidir. Süre geçtikten sonra saçlar iyice durulanmalı ve hafifçe şampuanla yıkanmalıdır. Son olarak demlenmiş ve soğumuş ısırgan çayıyla durulama yapılabilir.

Doğal Yağ Karışımıyla Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Doğal yağlar saçların onarımını, beslenmesini ve parlaklık kazanmasını sağlamaktadır. Karışım yaparken yine saçların uzunluğuna göre kullanılacak miktara karar verilmelidir. Kısa ve orta uzunlukta saçı olanlar tatlı kaşığıyla, uzun ve gür saçlı olanlar ise yemek kaşığıyla ölçü almalıdır. Doğal yağ karışımını oluşturmak için birer ölçü badem yağı, zeytinyağı ve Hindistan cevizi yağı kullanılmalıdır. Karışım hazırlandıktan sonra saç diplerinden başlanarak uçlarına kadar yeterli miktarda karışım uygulanmalıdır. Yarım saat sonra saçlar şampuanla yıkanmalıdır. Yıkamanın ardından saçların yağdan arındırılması için ılık sirkeli su ile durulama yapılabilir.

Zeytinyağı, Sarımsak ve Soğanla Saç Maskesi Nasıl Yapılır?

Bu karışımı uygulamak için diğerlerinden daha fazla zamana ihtiyaç vardır. Bir diş sarımsak ve bir adet soğan blender ile iyice parçalanmalı ve karıştırılmalıdır. İçerisine iki yemek kaşığı zeytinyağı koyulan karışım, bir gün bekletilmeli ve ardından parçalardan arındırmak için un eleğinden geçirilerek süzülmelidir. Süzülerek elde edilmiş maske saç diplerine uygulandıktan sonra yarım saat beklenmelidir. Şampuanla iyice yıkanan saçlardan koku ve yağın giderilmesi için  birer yemek kaşığı elma sirkesi ve ısırgan otu ile oluşturulmuş ılık karışım kullanılabilir.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir